Илјада и седумстотини здравствените работници го имаат КОРОНА вирусот. Шестмина од нив починале

Loading...

За прв пат, Кина го откри бројот на медицински работници погодени од појава на коронавирус. Властите во петокот соопштија дека околу 1.716 здравствени работници се заразени уште од почетокот на избувнувањето, а шестмина починале, пренесува РТК. Околу 1.100 од овие случаи се во Вухан, а други 400 се на друго место, во покраината Хубеи, велат официјалните лица. Лекарите и медицинските сестри во покраината се занимаваат со голем недостиг на маски, наметки и други заштитни средства, пренесува Њујорк Тајмс. Некои од нив се молеа на социјалните медиуми за донации од пријатели и роднини. Кина објави уште 121 смртни случаи во петокот, со што вкупниот број се искачи на најмалку 1.383, вклучувајќи и три смртни случаи надвор од копното на Кина.

„Мислам дека е доста загрижувачки“, вели професорот за епидемиологија од Универзитетот во Хонг Конг за „Тајмс“. „Здравствените работници се соочуваат со предизвик да се грижат за голем број пациенти во Вухан. Загрижувачки е да се открие дека голем број од нив се заразени“. Кина ги прошири она што се нарекува „воени“ мерки за справување со ширењето на СОВИД-19, но директорот на Националниот економски економски совет на САД во четвртокот изрази некои поплаки, пренесува „Гардијан“. „Малку сме разочарани што не сме поканети и малку сме разочарани од недостатокот на транспарентност што доаѓа од Кинезите“, рече Лери Кудлоу.

ПОВЕЌЕ ЗА ВИРУСИТЕ ПРОЧИТАЈТЕ ТУКА!!!

Се за КОРОНА ВИРУСОТ ПРОЧИТАЈТЕ ТУКА

За ВАКЦИНИТЕ ПОВЕЌЕ ТЕКСТОВИ ТУКА

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...