Илјадници хотели ширум светот започнаа да прифаќаат биткоин: Сега можете да резервирате

Интернет-платформата за патувања на Агода (која е дел од Booking Holdings) се здружи со слична крипто-услуга, travala.com. Повеќе од 600.000 хотели во скоро 200 земји низ целиот свет сега можат да се резервираат преку крипто валути.

Bitcoin, Ethereum, Binance Coin и повеќе од други 25 дигитални валути се прифаќаат за плаќање. До денес, стапката на алткоин поразна за 450% на 1,65 $, накратко се искачува на 2 американски долари.

За седум дена, вкупната капитализација на пазарот за криптоцентрали покажа импресивен раст, за скоро 16 проценти.

 Еден ден порано, беше познато дека од 2021 година, швајцарската банка Basler Kantonalbank ќе започне со обезбедување услуги за тргување и складирање со криптовалута. Ова е првпат швајцарска банка, поддржана од владата, да влезе во пазарот на дигитални недвижнини.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.