ИМАВ 19 ГОДИНИ КОГА НА МАЈКА МИ И ГО ПРЕЗЕМАВ МАЖОТ: На денот на свадбата ја дознав СТРАШНАТА ВИСТИНА! Исповед на Јасмина од Бања Лука!

По смртта на некој близок, разводот се смета за втор најголем извор на стрес и страдање. Не страдаат само поранешните сопружници. Погодени се деца, родители, браќа и сестри, но и пријатели. Во зависност од нивната возраст, децата различно го толерираат одвојувањето од еден родител. Кога се мали, многу брзо се навикнуваат на новонастанатата ситуација – одвоени домови, одмори, зими…

Јасмина, која сега има 27 години, ја сподели својата приказна на еден форум и откри како на 19 години донела одлука која го уништила животот на нејзината мајка и за која жали до ден денес.
ИМАВ 19 ГОДИНИ КОГА НА МАЈКА МИ И ГО ПРЕЗЕМАВ МАЖОТ: На денот на свадбата ја дознав СТРАШНАТА ВИСТИНА! Исповед на Јасмина од Бања Лука!

Но, ако разводот се случи кога децата се во тинејџерски години, ситуацијата е многу посложена. Најмногу ги погодува разделбата на нивните родители, бидејќи се во ранлива возраст и им е многу тешко да објаснат зошто семејството се распаѓа. Статистиката исто така покажува дека девојчињата многу потешко поднесуваат од момчињата и им треба повеќе разговор и време за да ја прифатат ситуацијата.

Многу често тие стануваат тажни, вознемирени и несреќни, додека момчињата се повеќе склони кон агресивно однесување и непослушност. Истражувањата покажуваат дека момчињата полесно го прифаќаат новиот партнер на мајка си, додека тоа е многу поголем проблем за девојчињата… А дека тоа е така во реалноста потврдува и приказната за една девојка од Бања Лука.

Јасмина, која сега има 27 години, ја сподели својата приказна на еден форум и откри како на 19 години донела одлука која го уништила животот на нејзината мајка и за која жали до ден денес.

„Моите родители се разведоа кога имав 16 години и сега можам да кажам дека тоа беше добра одлука. Тие се венчаа многу млади, мајка ми ме роди на 17 години, а мислам дека дури и не стана сопруга, но веќе мораше да го лула бебето и да готви ручеци. Нивниот брак беше „жив пекол“, се караа секој ден, ако не поради семејството и мајка ми што не ја трпи баба ми, тогаш поради парите. Тато беше „обичен“ работник, мајстор на ВКВ во фабрика, мајка ми работеше како готвач во ресторанот на вујко ми. Имаше доволно пари само за основните работи, а како што растевме јас и брат ми, проблемот со парите стануваше сè поголем. очигледно“, рече Јасмина.

ТЕКСТОТ ПРОДОЛЖУВА ПОДОЛУ НА СТРАНАТА 2 КАДЕ ШТО ЌЕ НАЈДЕТЕ МНОГУ КОРИСНИ ИНФОРМАЦИИ НА ОВАА ТЕМА ⬇️⬇️⬇️

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.