Имало ли планови на Москва за обединување на Македонија? Документ од 1949 година

Имало ли планови на Москва за обединување на Македонија? Документ од 1949 годинаФилип Петровски на неговиот сајт објави интересен документ кој ЦИА пред некоја година го направи достапен онлајн. Тој во неговиот пост напиша:

Според овој документ кој ви го приложувам, а кој не е познат на нашата (МАКЕДОНКАТА) јавност, ЦИА сметале дека Москва има план да ја обедини Македонија.

Детално е прикажано за кои територии се работи…

Чувствував одговорност и обврска да го направам достапен овој документ, а поврзан со моите истражувања на тема МАКЕДОНИЈА. Имав идеја, на времето, да објавам поголема количина на документи на ЦИА кои се интересни да се знаат. Но, поради ПРЕВРАТОТ од 27 април 2017 до тоа не дојде. Здравје.

Линк до оригиналниот текст: Имало Ли Планови На Москва За Обединување На Македонија? Документ Од 1949 ГодинаПронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.