ИМАМЕ ДОВОЛНО СТРУЈА: АД ЕСМ на 21.10.2022 година произведе 11.861 MWh електрична енергија

Во Термоелектраните произведени се 8.737 MWh. Во функција се два блока на РЕК Битола и едниот блок на РЕК Осломеј. Во ТЕЦ Неготино во тек се сервисни и ремонтни активности со цел
зајакнување на постројката за следниот период кога се очекува поголема потрошувачка на струја. Во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци на 21.10.2022 година произведени се 3.124
MWh.

ИМАМЕ ДОВОЛНО СТРУЈА: АД ЕСМ на 21.10.2022 година произведе 11.861 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 21.10.2022 година целосно ги задоволи потребите за струја на домаќинствата и на малите потрошувачи исклучиво од сопствените, домашни капацитети.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.