„ИМАМЕ ПРАВО НА САМООДБРАНА“: Турскиот министер ја обвини Грција за милитаризација на островите во Егејското Море

Турскиот министер за одбрана Хулуси Акар ја обвини Грција дека ги милитаризира островите во Егејското Море, кои според договорот треба да останат демилитаризирани и изјави дека Турција има право на самоодбрана.

„ИМАМЕ ПРАВО НА САМООДБРАНА“: Турскиот министер ја обвини Грција за милитаризација на островите во Егејското Море

Оваа ситуација ни дава право на самоодбрана и го доведува во прашање суверенитетот на островот. Кога го кажуваме ова, Грците прават галама за тоа, велат, го загрозуваме нивниот суверенитет – додаде Акар, а пренесува „Катимерини“.

Турскиот министер рече дека иако Анкара има „добри намери“, некои грчки политичари продолжуваат со провокативни акции и реторика.

Тие посегнуваат по разни средства за да ја клеветат Турција. Испаѓаат смешни со неосновани клевети кои немаат основа во логика и правда. Додека ние упорно ги каниме на состанок за да се реши проблемот, тие упорно избегнуваат дијалог.

Лажат дека Турција е таа која избегнува дијалог. Постојано се жалат од Турција до НАТО, ЕУ и САД за проблеми што можеме да ги решиме меѓу себе. Нашите билатерални проблеми се обидуваат да ги претворат во проблеми Турција-НАТО, Турција-ЕУ или Турција-САД – рече Акар.

Акар посочува дека Турција не е закана.

Турција е силен, сигурен и ефективен сојузник. Нашата цел е Егејското Море да биде море на мир и пријателство, во кое доминира стабилноста и правичната распределба на неговото богатство. И покрај тоа, одговоривме на секакви нефер и незаконски обиди на теренот и на масата, така ќе продолжиме и во иднина – изјави Акар.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.