Има ли Бугарија нуклеарно оружје? Радев: Не, тоа се шпекулации

Во Бугарија дефинитивно нема нуклеарно оружје. Ваквите наводи се шпекулации, изјави претседателот Румен Радев за новинарите по присуството на откривањето и осветувањето на воениот споменик на војниците од 11-та македонска пешадиска дивизија, јави дописникот на БГНЕС од Благоевград.

Ставот на Радев е дека ветото не треба да се укине пред Северна Македонија да ги вклучи Бугарите во нејзиниот устав. „Нема напредок по прашањето меѓу Софија и Скопје, така што нема услови за моја посета на Париз“, рече Радев во средата.
Радев денеска учествуваше на откривањето и осветувањето на воениот споменик на војниците од 11-та македонска пешадиска дивизија под врвот Тумба во Беласица.

Радев ова го изјави во врска со веста дека американските ловци Ф-35 од американското воено воздухопловство слетале во Бугарија на 30 мај за да извршат воздушни вежби во регионот на Црното Море заедно со холандските кралски воздухопловни сили.

Овие авиони доаѓаат тука најмногу за да можат да вршат заеднички операции за обука со бугарското воено воздухопловство и да помогнат во зајакнувањето на воздушната безбедност, рече Радев.

Секако, има потреба од ажурирање на буџетот. Се надевам дека ќе има побрз развој за да не доцнат овие мерки, рече претседателот, истакнувајќи дека смета дека најважно е да се види одржлива програма за управување на Владата.

Радев денеска учествуваше на откривањето и осветувањето на воениот споменик на војниците од 11-та македонска пешадиска дивизија под врвот Тумба во Беласица.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.