ИНДИЈА: Тигар кој уби девет лица е усмртен

Индиската полиција уби тигар кој уби најмалку девет лица во областа Чампаран во државата Бихар.

Тигарот бил убиен во потера во која учествувале околу 200 полицајци и окружни службеници.

Според податоците на индиската влада објавени во 2019 година, нападите на тигрите убиваат помеѓу 40 и 50 луѓе секоја година.
ИНДИЈА: Тигар кој уби девет лица е усмртен

Тригодишен мажјак тигар ги напаѓа луѓето околу резерватот тигри Валмики.

Директорот на резерватот изјави дека потрагата по тигарот, кој е идентификуван како Т-104, започна во саботата, откако во неговиот напад загинаа мајка и дете.

Два тима, на два слона, отишле во шумата, а третиот бил на готовност од каде властите мислеле дека тигарот ќе излезе.

Кумар Гупта, главен чувар на дивиот свет во регионот, изјави за „Тајмс оф Индија“ дека тигарот бил идентификуван како „опасен по човечкиот живот“.

„Тоа беше непроспиена ноќ за целото село. Додека некои од нас фрлаа камења едни на други, други тепаа лимени контејнери за да го избркаат тигарот“, рече Гупта.

Обидите да се смири животното биле неуспешни и тигарот покажал „целосен недостаток на страв“ кога бил опкружен со тимови, додаде Гупта.

Т-104 беше соборен во саботата во 15:15 часот по локално време.

Директорот на резерватот во Бихар рече дека нема информации што укажуваат на тоа дека убиството на луѓето го извршил друг тигар.

Според податоците на индиската влада објавени во 2019 година, нападите на тигрите убиваат помеѓу 40 и 50 луѓе секоја година.

Индија е дом на повеќе од 70 отсто од тигрите кои живеат во дивината, но резервите на тигри во земјата не се доволни за да се смести целата популација на тигри, која се зголеми.

Како резултат на тоа, некои тигри се свртеа кон областите во кои доминираа луѓето за да преживеат, што доведува до напади на домашни животни, а понекогаш и на луѓе.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.