Индонезиска авиокомпанија порачала од „Ербас“ 234 авиони А320

Loading...

Европската компанија за производство на авионите „Ербас“ склучила зделка тешка 18,4 милијарди евра за испорака на 234 авиони од типот „А320“ со индонезиската авиокомпанија „Лајон ер“, јави АФП, повикувајќи се на француското претседателство.Оценувајќи го како „најголемиот договор на цивилни авиони од ’ербас’, од Елисејската палата посочуваат дека тоа ќе отвори 5.000 работни места во Франција во следните 10 години“.Информацијата за зделката беше обелоденета на состанокот меѓу францускиот претседател Франсоа Оланд со генералниот директор на „Ербас“ Фабрис Брежие.
МакфаксЕвропската компанија за производство на авионите „Ербас“ склучила зделка тешка 18,4 милијарди евра за испо

loading...
Loading...