Институтот за војна објави нова мапа: Русите собираат сили во близина на Запорожје и подготвуваат напад

Институтот за проучување на војната (ISW) објави нова воена мапа од Украина. Тие наведуваат дека руската артилериска сила е веројатно сè уште недоволни за да се дозволи руски напредок во Северодоњецк.

Институтот вели дека Русите се фокусирале на зајакнување на одбранбените позиции долж јужната оска поради неодамнешните успешни украински контранапади долж границата на регионот Херсон-Миколајев.

Украинските сили извршија успешни контранапади во близина на Запорожје, принудувајќи ги Русите да го засилат овој ослабен дел од бојното поле.

Руските сили продолжуваат да собираат опрема и работна сила во централниот регион Запорожје, веројатно како одговор на украинските контранапади.

Украинската регионална воена управа на Запорожје соопшти дека руските војници преместувале опрема и возила од Крим преку Мелитопол до областите Василивка и Полоха, а руските диверзантски групи се судриле со украинските војници во близина на границата меѓу регионите Запорожје и Доњецк.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.