Институт за војна „На УКРАИНА ѝ се насмевнува победа“: Снегот нема да ги запре борбите, вака ќе изгледа ВОЈНАТА во ЗИМА

Американскиот институт за проучување на војната (ISW) ја објави најновата анализа за војната во Украина. Тие наведуваат дека украинските сили безбедно напредуваат во областа Керсон, додека руските сили се повлекуваат на левиот брег на Днепар.

Се чини дека руските сили организирано се повлекуваат, а украинските сили ги постигнуваат очекуваните успеси. Украинските напади од август успешно ги деградираа руските синџири за снабдување на западниот брег и ги принудија руските сили да се повлечат. Тие ќе го ослободат регионот Керсон во наредните денови и недели. Ќе биде потребно извесно време за да се заврши руското повлекување – се наведува во анализата.

Институт за војна „На УКРАИНА ѝ се насмевнува победа“: Снегот нема да ги запре борбите, вака ќе изгледа ВОЈНАТА во ЗИМА

ISV оценува дека борбите во Украина нема да престанат поради зимските услови на теренот и покрај претпоставките на Западот. Зимата би можела несразмерно да им наштети на лошо опремените руски сили, а добро опремените украински сили веројатно нема да запрат контраофанзива.

Можеби ќе можат да го користат замрзнатиот терен за полесно движење отколку што беше на калливиот терен. Ако борбите престанат во текот на зимата, тоа би можело да се должи на логистички предизвици и кулминација на неколку офанзиви на двете страни, се додава.

Што се однесува до Керсон, ISV наведува дека Украина ја има иницијативата и е во процес на обезбедување голема победа во Керсон. Прекинот на огнот ќе му даде на Кремљ пауза што му е очајно потребна за да ги обнови сопствените сили. Украинската победа во Херсонската област нема да биде последна за Украина. Борбите ќе продолжат на јужната оска, во Бахмут во областа Доњецк и на север од областа Луганск.

Финансиерот на групата Вагнер, Евгениј Пригожин води битка со претставниците на Санкт Петербург околу проширувањето на операциите на Вагнер групацијата во градот. Од технички причини, градските власти одбија да дадат дозвола за новоотворениот Вагнер центар во градот. ПР службата на Пригожин наведува дека тие одбиле да дадат дозвола од идеолошки причини.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.