Информација доставена од ДБК до Томислав Чокревски, по повод протестите на студентите во 1997

УДБК Скопје располага со сознанија… Дојде до ерупција на незадоволство помеѓу студентите… за да подоцна стане општонародно востание… Ние студентите не сме против правата на студентите од малцинствата…
Но, со сите сили ќе се спротивставиме до крај на создавање на етнички чист факултет и создавање на паралелни институции кои ќе водат кон федерализација на Македонија.
Оваа „барање на човекови права“ на крај доведе до војна во Македонија во 2001. Отворањето на вратите од Владата на СДСМ не водеше токму кон тоа и ние како студенти решивме да се спротивставиме на тоа.
Во март 1997 УДБК од Куманово заведува во обработка по линија МАКЕДОНСКИ ЕКСТРЕМИЗАМ го заведува ФИЛИП ПЕТРОВСКИ, роден во 1972, студент на Филизофскиот Факултет под псевдоним Марта.
Лицето е интересно за службите како организатор и водач на протестите организирани во контекст на борбата за УНИТАРНОСТ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК…

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.