Информација за изведбата на балетските едночинки „ШЕХЕРЕЗАДА“ и „ВАЛПУРГИСКА НОЌ“ на 7 октомври 2022

На сцената на Националната опера и балет на 7 октомври со почеток во 20.00 часот ќе се изведат допадливите балетски едночинки „Шехерезада“ од Н. Р. Корсаков и „Валпургиска ноќ“ од Шарл Гуно. Ќе настапат првенци, истакнати солисти, солисти, балетските ансамбли на Националната опера и балет и Државната опера Варна, Р. Бугарија.

Приказните од „Илјада и една ноќ“ преточени во балетот „Шехерезада“ од Н. Р. Корсаков ќе се изведе под диригентската палка на  гостинот од Бугарија, Григор Паликаров, кореографијата ја пренесе познатиот балет-мајстор од Москва, Михаил Крапивин, со првична постановка на Михаил Фокин. Сценографијата е на Марија Ветероска, а костимите на Маја Бурсаќ од Србија.

Балетската приказна ќе ни ја раскажат: Ивана Коцевска во улогата на Забеида, Балаж Лашеи (Унгарија) во улогата на Златен роб.

Во вториот дел публикате ќе има можност да ја проследи едночинката „Валпургиска ноќ“ (балетскиот дел од операта „Фауст“ од Шарл Гуно.)

Диригент е Григор Паликаров (Бугарија),  кореографијата е на Леонид Лавровски, редакцијата на кореографијата и режијата е на Светлана Тоншева (Бугарија), а костимограф: Изабела Поњавиќ.

Настапуваат: Марија Кичевска Шокаровска, Павел Кирчев (Бугарија) и Марко ди Салво (Бугарија).

Настапуваат првенци, истакнати солисти, солисти, балетскиот ансамбл на Националната опера и балет и Државната опера Варна, Р. Бугарија, во придружба на оркестарот на Националната опера и балет.

Во Фоајето на Националната опера и балет од 7 октомври 2022 година ќе биде поставена изложба на дел од костимографијата  од оперските и балетските премиери изведени во последните 3 сезони во Националната опера и балет.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.