ИН МЕМОРИАМ: Данчо Чевревски

Loading...

Данчо Чеврески македонскиот театарски, филмски и телевизиски глумец и продуцент почина во Скопје на 69 годишна возраст.

Беше дел од повеќе југословенски и македонски филмови, меѓу кои „Игмански марш“, „Хај-фај“, „Трст виа Скопје“, „Тетовирање“, „Џипски меџик“, „Панкот не е мртов“, „Ова не е американски филм“, како и во култната македонска серија од крајоит на седумдесеттите и почетокот на осумдесеттите години „Курирот на Гоце“.

Данчо беше добитни на повеќе награди во текот на неговата плодна кариера, а минатата година на 14. издание на Интернационалниот филмски фестивал „Астерфест“, му беше доделена наградата „Астер“ за исклучителни достигнувања на филмот и на ТВ.

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...