Ин мемориам: Почина славниот дизајнер на чевли Серџо Роси

Loading...

Ин мемориам: Почина славниот дизајнер на чевли Серџо Роси

Легендарниот дизајнер почина како последица на КОРОНАВИРУСОТ неколку дена откако беше хоспитализиран во Чезена, Италија.

Утре, недела е прогласен за ден на жалост во Италија, во неговиот роден град Сан Мауро Пасколи. Тој создаде голем број работни места за своите сограѓани, уште од почетоците на градењето на модниот бренд за обувки кој го носи неговото име, во 1951 година.

Серџо Роси починал во четвртокот вечерта во болница на северот од Италија, а градоначалничката на неговиот град кој има околу 47 000 жители изјавила: „Неговата смрт е голема загуба за нашата заедница“.

Прочитајте уште и:

Радио станици на Пулс24

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...