Иранскиот водач Хамнеи објави видео на Твитер на кое се гледаат заробените грчки танкери

Иранскиот водач Хамнеи објави видео

Иранскиот врховен лидер, ајатолахот Али Хамнеи во саботата објави видео на Твитер на кое се гледа како Корпусот на гардата на Исламската револуција заплени еден од двата грчки танкери со нафта.

„Тие ја украдоа иранската нафта на брегот на Грција, а потоа храбрите Иранци возвратија и ги конфискуваа непријателските танкери со нафта. Но, во пропагандата на мејнстрим медиумите, Иран е обвинет за кражба“, рече Хамнеи во објавата што ја придружуваше видеото.

Соединетите Американски Држави, кои воведоа строги санкции кон Иран, го конфискуваа товарот на иранската нафта на бродот „Пега“ под иранско знаме што Грција го заплени крај нејзиниот брег во април. Техеран возврати со запленување два грчки брода на 27 мај.

Но, рече Хамнеи, светските медиуми го обвинуваат Иран за пиратерија. „Кој е пиратот овде? Ти ни ја украде нафтата. Ви го вративме. Враќањето на украденото добро не е кражба“.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.