Иран заплени 2 грчки танкери во Персискиот залив, тензиите растат

Иранската револуционерна гарда заплени два грчки танкери со нафта во петокот во Персискиот залив, веднаш откако Атина им помогна на САД во запленувањето на ирански танкер за нафта поради наводно прекршување на санкциите во Средоземното Море.

Соопштението на Гардата доаѓа додека тензиите меѓу Иран и Западот остануваат високи поради застојот на преговорите во врска со неговата брзо напредувачка нуклеарна програма.

Гардата објави соопштение на својата веб-страница, обвинувајќи ги неименуваните танкери за неодредени прекршувања.

Грчкото Министерство за надворешни работи соопшти дека направило силен демарш до иранскиот амбасадор во Атина поради „насилното преземање на два брода под грчко знаме“ во Персискиот Залив.

„Овие дејствија практично претставуваат пиратство“, се вели во соопштението на грчкото МНР.

Министерството повика на итно ослободување на бродовите и нивните екипажи и рече дека овие дејствија ќе имаат „особено негативни последици“ во билатералните односи и во односите на Иран со Европската унија, чиј член е Грција.

Во соопштението на Министерството се вели дека претходно во петокот, ирански хеликоптер слета на делта Посејдон под грчко знаме во меѓународни води на околу 22 наутички милји од брегот на Иран.

„Вооружени луѓе потоа го заробија екипажот“, се вели, додавајќи дека меѓу екипажот имало и двајца грчки државјани.

„Сличен инцидент е пријавен на друг брод под грчко знаме, кој превезувал седум грчки државјани, во близина на брегот на Иран“, соопшти Министерството.

Индустриски извори потврдија за Лојдс Лист дека танкерите Делта Посејдон и Внимателниот воин, и двата под грчко знаме, биле запленети.

Претставник на американската одбрана, кој сакаше да остане анонимен, рече дека се чини дека двата брода се приближиле – но не и во – иранските територијални води во петокот. Бродовите, исто така, ги исклучија своите уреди за следење, друго црвено знаме, рече официјалниот претставник. Сепак, ниту еден од нив не упатил повик за помош, рече официјалниот претставник.

Иран претходно во петокот се закани дека ќе преземе „казнена акција“ поради вмешаноста на Атина во американското запленување на ирански танкер за нафта во грчките води.

Иранската веб-страница „Нур њуз“, блиска до нејзините безбедносни служби, ја упати заканата токму во моментот кога сајтот за вести за бродови „Лојдс лист“ објави дека верува дека два грчки танкери биле запленети во Персискиот залив. Цитирајќи анонимни извори од индустријата, Лојд објави дека двата брода биле качени откако ирански воени хеликоптери им се приближиле во петокот попладне. Се наведува дека и двата танкери штотуку биле натоварени со ирачка сурова нафта.

Товарот со сурова нафта на танкер под иранско знаме, кој беше запрен во грчките води минатиот месец, е запленет и е префрлен на друг брод по барање на Соединетите држави, изјави грчки официјален претставник во четвртокот.

Официјалниот претставник рече дека по „судската интервенција на американските власти во врска со товарот на бродот“ во моментов е во тек процесот, на трошок на американската влада, за нафтата „да биде предадена“ од пристаништето Каристос на островот Евиа во Егејското Море.

Службеникот, кој побара да остане анонимен за да разговара за случајот, не даде повеќе детали. Портпаролот на Министерството за правда во Вашингтон и американската амбасада во Атина одбија да коментираат во четвртокот.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.