Иран осуди двајца ЛГБТ активисти на смрт

Иранските власти осудија на смрт двајца ЛГБТ активисти за „промовирање на хомосексуалност“, обвини во неделата група за човекови права.

Поконкретно, обвинетите беа обвинети за „промовирање на хомосексуалност“ и „комуникација со медиумите кои се спротивставуваат на Исламската Република“. Според Амнести интернешнал, Хамадани се појавила во документарен филм на Би-Би-Си во 2021 година и зборувал за злоупотребите со кои се соочува ЛГБТ заедницата во Курдистанскиот регион во Ирак. Таа објави и голем број објави на социјалните мрежи во одбрана на ЛГБТ луѓето.
Иран осуди двајца ЛГБТ активисти на смрт

Според Организацијата за човекови права Hengaw, Револуционерниот суд во градот Урмија во северозападен Иран им изрече смртна казна на Захра Седиги-Хамадани (31) и Елхам Чубдар (24), откако ги прогласи за виновни за „ширење корупција на земјата“.

Поконкретно, обвинетите беа обвинети за „промовирање на хомосексуалност“ и „комуникација со медиумите кои се спротивставуваат на Исламската Република“. Според Амнести интернешнал, Хамадани се појавила во документарен филм на Би-Би-Си во 2021 година и зборувал за злоупотребите со кои се соочува ЛГБТ заедницата во Курдистанскиот регион во Ирак. Таа објави и голем број објави на социјалните мрежи во одбрана на ЛГБТ луѓето.

Активистите за човекови права, исто така, велат дека таа е обвинета за „промовирање на христијанството“. Според Амнести, „последното обвинение е за носење крст ланче и одење во куќна црква во Иран пред неколку години“.

Се вели дека двајцата биле информирани за одлуката додека биле во притвор во женското крило во затворот Урмија. Друга жена, Сохеила Ашрафи (52), исто така, наводно, е затворена по истите обвиненија, но казната за неа сè уште е нејасна.

Иако иранските власти ја потврдија пресудата, тие инсистираа дека двајцата се занимавале со трговија со луѓе, а не со активизам. Весникот на судството, Мизан, објави дека спротивно на гласините, „овие две лица се обвинети за мамење жени и млади девојки и трговија со нив во една од земјите во регионот“.

Организацијата за човекови права „Хенгав“ соопшти дека Захра Седиги-Хамадани била уапсена од оперативци на Корпусот на Исламската револуционерна гарда, влијателен огранок на вооружените сили на Иран, кон крајот на октомври 2021 година додека ја преминувала турската граница. Потоа била задржана два месеци во самица пред да биде преместена во женското крило.

Во тоа време, Амнести интернешенел го осуди апсењето на Хамадани и побара од главниот судија на нацијата „веднаш и безусловно да ја ослободи“ активистката, бидејќи таа беше приведена исклучиво поради „нејзината вистинска или согледана сексуална ориентација“.

Хомосексуалноста е кривично дело во Иран од Исламската револуција во 1979 година, со казни кои се движат од камшикување до смртна казна.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.