Ирина Верешчук: Херсон да се евакуира, ќе нападнеме!

Верешчук: Киев подготвува контранапад на Херсон, луѓето да се евакуираат

Ирина Верешчук: Херсон да се евакуира, ќе нападнеме!

Украинската вицепремиерка Ирина Верешчук синоќа ги повика цивилите во областа Херсон на југот на Украина, која е под контрола на Русија, итно да се евакуираат бидејќи украинските вооружени сили подготвуваат контранапад.

– Јасно е дека ќе има борби и гранатирање. Затоа ги повикуваме луѓето веднаш да се евакуираат, објави Верешчук на националната телевизија и нагласи дека не може точно да каже кога ќе се случи украинската контраофанзива.

Таа предупреди дека постојат сигурни сознанија дека жените и децата не треба да бидат во Херсон за да не се користат „како жив штит“.

Властите во Херсон, назначени од Русија, велат дека сакаат референдум за отцепување, но допрва треба да одредат датум, додека Кремљ вели дека иднината на регионот треба да ја решаваат неговите жители.

Украина изгуби контрола над поголемиот дел од црноморскиот регион Херсон, вклучувајќи го и истоимениот главен град, во првите недели по почетокот на руската офанзива на 24 февруари

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.