ИСЕЧЕНИ ИМ БИЛЕ СИТЕ ЕКСТРЕМИТЕТИ, АМА СЕ САКАЛЕ ДО СМРТ: Денеска е ГОЛЕМ ХРИСТИЈАНСКИ празник, на заштитниците на ЉУБОВТА!

Преподобниот маченик Галактион и Епистима биле од градот Едеса во Феникија, денешна област на Либан, Израел и Сирија. Тие потекнуваат од незнабожечки семејства.

Во времето кога Галактион замолкна, мајка му умре, а татко му му избра жена на младичот – девицата Епистима.

ИСЕЧЕНИ ИМ БИЛЕ СИТЕ ЕКСТРЕМИТЕТИ, АМА СЕ САКАЛЕ ДО СМРТ: Денеска е ГОЛЕМ ХРИСТИЈАНСКИ празник, на заштитниците на ЉУБОВТА!

Галактион не сакал ниту брак, ниту световен живот, па го советувал Епистим да се крсти, а потоа и да се замонаши во исто време. Тие се повлекле на планината Пуплион, Галактион отишол во машкиот манастир, а Епистима во женскиот манастир.

Телесната љубов меѓу нив била заменета со духовна љубов, силна како смрт. Духовната љубов на Галактион кон Епистима била толку силна што тој не сакал да ја види со световни очи, бидејќи духовната љубов не бара ниту тело, ниту средба.

И двајцата биле почитувани и сакани во нивните манастири, а до смртта не се виделе. Имено, дошло до голем прогон на христијаните и двајцата биле фатени и изведени на суд.

Галактион бил камшикуван, додека Епистима горко плачела, за што била казнета и со камшикување. Тогаш џелатите им ги отсекле сите екстремитети и на крајот главите.

Еден монах од Евтолскиот манастир успеал да ги собере нивните посмртни останки и да им направи соодветен погреб во 253 година.

Овие двајца христијански маченици денес се сметаат за заштитници на сите луѓе кои љубат, каква и да е таа љубов – братска, сестринска, пријателска, физичка или духовна. Како што сведочеше нивниот живот, љубовта секогаш ги победува сите неволји и, ако е силна и чиста, ништо не може да ја изгасне.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.