ИСКАНДЕРИ ПРИСТИГНАА ВО СИТЕ РУСКИ РАКЕТНИ ЕДИНИЦИ: Имаат дострел до 500 километри и исклучителна прецизност!

Сите ракетни единици на руските вооружени сили се вооружени со модерни и уникатни ракетни системи „Искандер-М“ на кои им нема рамен во светот, соопшти Министерството за одбрана на Русија.

Ракетните артилериски единици се вооружени со современи системи, кои успешно се користат при специјална воена операција“, се наведува во соопштението.

Ракетните системи „Искандер“ имаат дострел до 500 километри и исклучителна прецизност, како и голема мобилност. Ракетите можат да носат и конвенционални и нуклеарни боеви глави.
ИСКАНДЕРИ ПРИСТИГНАА ВО СИТЕ РУСКИ РАКЕТНИ ЕДИНИЦИ: Имаат дострел до 500 километри и исклучителна прецизност!

Вооружувањето на ракетните формации вклучува повеќецевни ракетни фрлачи од голем и среден калибар – калибар „торнадо-С“ 300 милиметри и калибар „торнадо-Г“ 122 милиметри. Предностите на овие ракетни фрлачи се зголемена ракетна моќ, висока стапка на стрелање, долг дострел и мобилност на системот.

Како што е наведено, арсеналот на артилериските единици продолжува да се надополнува со модернизирани самоодни хаубици 2S19M2 „mstsa-S“. Ова борбено возило може да работи во режим „баражен оган“, при што неколку проектили, испукани од еден топ под различни агли, истовремено ја погодуваат целта, што гарантира пораз на непријателот.

19 ноември е Ден на ракетните сили и артилерија во вооружените сили на Русија. Празникот е востановен пред 78 години поради големите заслуги на артилеријата за време на битката кај Сталинград.

На денешен ден во 1942 година започна контраофанзивата на Црвената армија, која означи пресвртница во Големата светска војна. Операцијата „Уран“ беше една од клучните во спротивставувањето на фашистичките трупи. Во оваа крвава битка, одлучувачката улога на артилеријата се манифестираше како главна огнена ударна сила, што придонесе за конечен пораз на непријателот.

Ракетните системи „Искандер“ имаат дострел до 500 километри и исклучителна прецизност, како и голема мобилност. Ракетите можат да носат и конвенционални и нуклеарни боеви глави.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.