Исповед на Хрватот ослободен од заробеништво од Русите: Убаво е да си дома

Вјекослав Пребег вчера пристигна во Хрватска и беше ослободен заедно со уште девет затвореници од Велика Британија, САД, Шведска и Мароко.

Исповед на Хрватот ослободен од заробеништво од Русите: Убаво е да си дома

Вјекослав Пребег, хрватски државјанин кој се борел за Украина и бил заробен во близина на Мариупол, во ексклузивно интервју за Дневник на ХТВ раскажа како бил ослободен од руско заробеништво.

  • Патот беше тежок. Кога не одведоа од истражниот затвор во Доњецк, бевме врзани, од 14 до 08 часот поминавме во камионот, беше студено ноќе. Бевме уморни. Не однесоа на аеродромот Ростов на Дон. Не знаевме што се случува. Запознавме некои Саудијци, не ни знаевме дали се Саудијци, само погодивме од нивната облека, изјави Пребег во интервју за новинарката на ХРТ, Ружа Истук.

Да потсетиме Вјекослав Пребег вчера пристигна во Хрватска. Тој беше ослободен заедно со уште девет затвореници од Велика Британија, САД, Шведска и Мароко.

Тој бил прегледан од лекари
Пред летот за Саудиска Арабија, кој посредуваше за ослободување, затворениците беа прегледани од лекари на аеродромот.

  • Беа двајца доктори, првичен преглед, сатурација, крвен притисок, грло, ни ги послушаа белите дробови и напишаа краток формулар за секој. Потоа отишле да го проверат тој одреден авион, вели Пребег, признавајќи дека затворениците биле исплашени.

Имено, кога ги одвеле до аеродромот, како што вели Пребег, сите претпоставувале дека одат на украинска територија на размена.

  • Кога го слушнав авионот, реков: Момци, сто проценти сме во Русија. Најблискиот аеродром од Доњецк е Ростов-на-Дон. Отпрвин беше возбуда, конечно нешто се смени, конечно се оди кон нешто и потоа кога го слушнав авионот – кој знае каде одиме сега, што се случува, вели Пребег.

Тој му се заблагодари на саудискиот престолонаследник Мухамед бин Салман, кој посредуваше во размената на затвореници меѓу Русија и Украина и со чиј приватен авион се превезуваа.

  • Би сакал да му се заблагодарам и на премиерот Пленковиќ за се што направи за мене сите овие месеци. Сакам да му се заблагодарам на министерот за надворешни работи, му се заблагодарувам и на претседателот Зеленски, кој во соработка со нашиот министер и премиерот направи многу и доведе до тоа конечно да бидеме ослободени од заробеништво – рече Пребег.

Тој се чувствува уморен
Тој вели дека се чувствува уморен. Во последните 72 часа, истакнува тој, навистина малку спиел.

  • Уморен сум, но некако не можам да заспијам. Мислам дека ми требаат најмалку 12 часа нормален сон, за да се разбудам и да сфатам дека тоа се случило, дека сум слободен. Можам само да кажам дека е убаво да си дома – вели Пребег.

На прашањето какви му се плановите, вели дека сака прво да ги види сестра си и пријателите. Има уште една желба.

  • Би сакал да стапам во контакт и со мојата девојка Ирина. Кога започнале воените операции околу Миколаев, таа со роднините и децата побегнала во Франција. Тоа сега ми е приоритет, но не би сакал ништо да форсирам. Да слушне дали е добро, ако воопшто е можно и да ја види – вели Пребег.
Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.