Истата храна три дена по ред е штетна за човекот

Според рускиот нутриционист Рима Мојсенко, консумирањето исто јадење повеќе од два дена по ред, е опасно за здравјето.
– На третиот ден јадење иста храна, особено онаа богата со протеини, имунитетот се урива. Се создава еден имунолошки комплекс, кој го забавува лачењето ензими, вели Мојсенко.
Тој објаснува и дека разновидната храна има корисно влијание врз микробиолошкиот систем, што помага да се зголеми апсорпцијата на сите хранливи материи од храната. Меѓутоа, ако на кој било начин е нарушен соодносот во исхраната, може да се појави дебелеење.
Мојсенко натаму истакнува дека треба да јадеме редовно и – пополека, како и да не пиеме вода со јадењето.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.