Истерајте го ЗЛОТО од вашиот дом! Пет работи што според правилата на ФЕНГ ШУИ внесуваат позитивна енергија во куќата

Кинеската филозофија на уредување на домот се заснова на повикување на позитивни вибрации во домот.

Истерајте го ЗЛОТО од вашиот дом! Пет работи што според правилата на ФЕНГ ШУИ внесуваат позитивна енергија во куќата

Позитивната енергија и добрите вибрации се клучни за релаксација и уживање во семејниот дом, особено по напорниот ден и бурниот начин на живот. Затоа не смее да има вистински негативни мисли, вибрации и генерално негативна енергија во домот, што се пренесува директно на семејните односи и расположение.

Ние ви донесуваме пет едноставни работи што треба да ги внесете во вашиот дом за да се ослободите од сите негативни мисли.

Свеќа

Свеќите се класифицираат како огнен елемент на фенг шуи, така што за добри вибрации во домот, потребно е да се донесе црвен свеќник. Црвената боја ќе го исполни домот со голема енергија, а квалитетен свеќник симболизира долг живот.

Огнени ѕвончиња

Ѕвоната на домот и дворот или дувачките звуци имаат повеќе примени во фенг шуи. Иако многумина сметаат дека најдоброто место за нив е надвор, бидејќи тие ќе играат со убави звуци со помош на ветрот, тие се одличен украс за домот, а според принципите на фенг шуи, тие се најдобриот начин да истераат негативна енергија надвор од домот.

Бамбус

Бамбусот е растение кое ќе ви донесе среќа и е најпознат лек за фенг шуи против лошата енергија, а симболизира благосостојба дома. Ова растение е симбол на среќа во фенг шуи. Елегантно дрво од бамбус ќе изгледа одлично во вашиот дом или канцеларија.

Огледала

Огледалата се аспирин во фенг шуи. Поставени на вистинските места, можат да го подигнат нивото на енергија. Огледалата исто така можат да донесат мир и освежување во домот.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.