Историската француска локација забранета за влез за Русите

Француското Министерство за одбрана им забрани на руски државјани да влезат во средновековната кралска резиденција Шато де Винсен, дознава агенцијата Франс прес (Франс прес). Замокот источно од Париз е седиштето на Историската служба за одбрана, архива на француското министерство.

Историската француска локација забранета за влез за Русите

Министерството издаде внатрешна директива со која се ограничува пристапот на Русите до сите воени објекти, вклучително и историското место, откако Русија ја нападна Украина, објави во понеделникот АФП, цитирајќи извор.

Откритието се појави откако новинската агенција се надоврза на приказната за две Русинки, на кои им беше забранет влезот во замокот кон крајот на јули. Една од нив рече дека чуварите им ги провериле пасошите пред да им кажат дека не можат да влезат поради нивната националност.

Жената е новинарка и рече дека ја напуштила својата земја пред пет месеци поради конфликтот со Украина, се вели во извештајот.

Изворот на новинската агенција во Министерството за одбрана рече дека новинарите кои сакаат да ја посетат архивата сепак може да аплицираат за специјална дозвола.

Во извештајот на АФП не е прецизирано дали ограничувањето се однесува на целиот замок, кој е наследство и популарна туристичка атракција, или само за делот во кој се наоѓа архивата. Веб-страницата на „Defense Historical Service“ вели дека посетителите на музејот треба да покажат лична карта поради „тековниот меѓународен контекст“ и „безбедносните мерки кои се во сила“ на локацијата.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.