И денес силен земјотрес во Истанбул

Loading...

Земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтер го погоди денеска Истанбул, соопшти опсерваторијата Кандили и Институтот за истражување земјотреси. Епицентарот на земјотресот бил на околу 70 километри западно од Истанбул во Мраморното море, јужно од градот Силиври
Пред само два дена два земјотреса со  речиси  иста јачина го погодија југозападниот дел на Истанбул.
 

loading...