И за Гази Баба нема криза, 7.000 евра за скапи лаптопи и таблети

Општина Гази Баба и градоначалникот Бобан Стефковски набавиле преносни компјутери и таблети во вкупна вредност од 426.552 денари или речиси 7.000 евра.

И за Гази Баба нема криза, 7.000 евра за скапи лаптопи и таблети

Според договорот, набавени се три лаптоп компјутери како и 27 парчиња таблет компјутери.

Она што е воочливо е цената на преносните компјутери која е едно од повисоките и изнесува 68.250 денари или над 1.100 евра за еден лаптоп.

Во време на енергетска и економска криза, Владата им укажа на сите општини да покажат рационалност во трошењето буџетски пари, но сепак во многу општини и натаму трошат пари на компјутери, автомобили и други расходи што не се неопходни во време на криза.

Извор: 24инфо

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.