И крцкави и сочни: Печени компири

1 1/ кг компири
6-7 лажици масло
1 лажица сув зачин
1 лажичка куркума
1 лажичка црвен пипер
1 1/2 лажичка лук во прав
Измијте ги компирите и ставете ги да се варат. Откако ќе се изладат исечкајте ги на кругови и наредете ги во тава намрсена со 2-3 лажици масло.
Направете премаз за компирите: Измешајте 3-4 лажици масло со зачините и со четка премачкајте го секој круг компир. Печете околу 30 минути на 220 степени.

 

 

Loading...