И официјално, Македонија со најзагаден воздух во Европа

Европа го запали црвениот аларм и препорача  дека е крајно време да се прогласи „црвена тревога“, односно да се преземат сите можни мерки за санирање на состојбата. Тоа посебно би требало
да важи за Македонија, затоа што сега и официјално сме прогласени за земја со најзагаден воздух на европскиот континент.
Во својот извештај, European Environment Agency загадувањето на воздухот со право го нарекува „тивок убиец“.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.