И понатака намалување на бројот на заразени од КОРОНА ВИРУСОТ

Loading...

Во последните 24 часа се направени 1.314 тестирања, а регистрирани се 27 нови случаи на КОВИД-19 во:
-Скопје 19
-Прилеп, Штип и Виница по 2
-Струга и Кочани по 1

Пријавени се вкупно 19 починати лица: 7 од Скопје (58г, 61г, 67г, 74г, 76г, 76г и 78г), 3 лица од Тетово (46г, 72г, 74г), по 2 лица од Прилеп (61г и 67г) и Ресен (66г и 73г), по едно лице од Велес (63г), Гостивар (78г), Охрид (85г), Виница (68г) и Гевгелија (76г).

Регистрирани се 192 оздравени пациенти од:
-Скопје 83
-Куманово 17
-Битола 11
-Струмица 9
-Велес 7
-Штип, Струга, Кочани и Крива Паланка по 6
-Прилеп 5
-Гостивар, Кавадарци и Охрид по 4
-Тетово, Неготино и Крушево по 3
-Свети Николе и Виница по 2
-Кичево, Гевгелија, Ресен, Радовиш, Делчево, Пробиштип, Валандово, Богданци, Демир Хисар, Демир Капија и Македонска Каменица по 1

Досега во земјата се направени вкупно 757.794 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 154.725, бројката на оздравени пациенти е 146.043, на починати е 5.230, а бројот на активни случаи изнесува 3.452.

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...
Loading...