И тоа има: Собирот на вампири во опатијата Витби собори светски рекорд

Авторот Брам Стокер имал на ум само едно крволочно суштество на немртвите кога посетата на приморскиот град Витби во Јоркшир го инспирирала за да ја напише својата ненадмината книга – Дракула.

Сега 125 години од објавувањето на иконскиот готски роман, 1.369 луѓе облечени во нивниот најдобар фенси фустан на Дракула се собраа на теренот на Витби опатија за да го соборат светскиот рекорд за најголема толпа вампири.

Настанот беше организиран од English Heritage, како дел од една година специјални настани кои го слават романот на Брам Стокер.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.