И шминката има рок на траење: Еве кога маскарата, пудрата и четките треба да летаат во ѓубре!

Шминката не е отпорна на времето, а некои козметички производи се особено погодни за размножување на бактерии. Прочитајте ги следните неколку совети за тоа како да ја разликувате сè уште добра шминка од онаа на која истечен рокот.

Маскара
Потребна е најголема грижа, бидејќи четката редовно ги собира бактериите на патот од тубата до трепките. Застарените бактерии може да доведат до црвенило и осип, а во најлош случај до конјунктивитис. Затоа, маскарата треба да се менува на секои два до три месеци. Ќе препознаете дека е време за нова маскара доколку мириса на бензин.

Коректор
Треба да покрива нечистотии, а не да создава нови, што може да се случи при користење на коректор со поминат рок. Коректорот во прав може да трае до две години, додека течните коректори се расипуваат во рок од една година.

Пудри и руменила
Ова е најдолготрајната козметика со рок на траење од две години. Сепак, има заговор и за ова! Важно е редовно да ги менувате четките за шминкање и да избегнувате контакт на пудра и руменила со вода.

Сенки
Бидејќи се во постојан контакт со слузокожата, рокот на траење им се скратува, па затоа е пожелно да се менуваат во просек на секои три месеци.

Моливи
Како сенките, тие ги допираат местата каде што лесно можат да ги соберат бактериите и да ги рашират околу очите. Траат во просек по еден месец, иако и по долго време нема да имаат видливи недостатоци.

Кармин
Тие не содржат вода, па единствена опасност доаѓа од допирање на бактерии околу усните. По некое време, тие можат да добијат непријатен мирис поради „масните“ состојки. Карминот се расипува кога станува премногу тврд и кога бојата не може да се нанесе рамномерно.

Четки и други апликатори
Тие можат да траат со години ако се чистат и складираат правилно. По секоја употреба, четките треба да се бришат со сува хартиена крпа и да се мијат со шампон за коса на секои две до три недели. Од друга страна, сунѓерите се направени за бактерии, па најдобро е да ги менувате еднаш неделно.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.