Кажете им “збогум“ на менструалните болки, направете сами чај кој ќе ве спаси

Жалфија е погодна за лекување на нарушување на работата на срцето и нервите, менструалните тегоби, воспалението на устата и грлото, како и на воспление на црева и претерано потење.
Доколку имате поизразени менструални болки тогаш се препорачува да ставите 50 грама лисја од жалфија во 100 грама ладна вода.
Потоа истиот чај да се остави да врие 15 минути, да се процеди и да се пие трипати дневно во текот на менструацијата.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.