КАКО БЕЛИТЕ ПАТИКИ СЕКОГАШ ДА ИЗГЛЕДААТ КАКО НОВИ: Трикови за одржување на белата боја

Белите патики се неизбежен тренд за потопло време последните неколку сезони и веројатно повеќето од нас имаат барем еден пар во нашата колекција. Но, трендот е, според тоа, бели патики, а не валкани бели патики, сивкави патики или каква било трансформација што белите патики ја доживуваат по само неколку носења. Во зависност од материјалот од кој се направени, постојат различни начини да ја одржите белината на вашите патики, а некои можете да ги перете и во машина за перење.
Еве неколку трикови како вашите патики да изгледаат нови многу подолго од вообичаено, но внимавајте на нивниот материјал и ако не сте сигурни кој совет е соодветен за составот на одредени патики, прво треба да посветите малку повеќе истражување отколку да постигнете спротивен ефект.


– Малите гребаници можете да ги покриете со бел лак, но за да не нанесете предебел слој, натапкајте го лакот со крпа или марамче.
– Пастата за заби може да направи чуда за гумените ѓонови – истријте ја пастата на критичните места со стара четка за заби.
– За да ја исчистите тврдоглавата четкана кожа, користете гума за бришење, само внимавајте да не ја избришете кожата премногу агресивно и гумата да биде со иста бела боја за да не оставите несакани траги.
– За некои кожни чевли, клучно е да се придржуваат до основната хигиена, која вклучува редовно обложување со лак за чевли со проѕирна боја за заштита на патиките од дожд и други неповолни временски услови.
– Белилото може да се користи и за некои тврдоглави дамки, измешајте го со вода во сооднос 1:5 и истријте го критичното место со стара четка.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.