Како вашиот стомак да работи како часовник и да избегнете надуеност и дебелеење?

Сигурни сме дека досега сте слушнале за пробиотици и добри бактерии кои живеат во вашите црева и се многу важни за нашето тело. Нивната работа е да ги држи лошите бактерии под контрола, а потоа сте здрави и вашиот стомак работи совршено. Сепак, може да се случи во секое време нешто да го наруши нормалното функционирање на вашите црева.
Не станува збор само за тоа што јадете, туку често патувате, какви лекови користите, но и колку сте под стрес и како се справувате со него. Сето тоа може да им дозволи на лошите бактерии да се преовладаат, а на опасност ќе ве предупредат низа симптоми.
Надуеност, запек, тешкотии при варењето, болка, грчеви, дијареа, гадење, повраќање и гасови се само некои од симптомите на лошо функционирање на желудникот. По природа, нашето тело не е предиспонирано да генерира гасови, туку нив ги создаваат бактерии, па овие симптоми се знак дека ви недостасуваат добри бактерии.


Стомакот и мозокот комуницираат меѓусебе без прекин, така што промените во желбата на храна и промените во апетитот се поврзани. Сето ова води до губење или добивање тежина, па ако забележите необјаснета промена во тежината, размислете малку за вашите навики во исхраната.
Една од најважните функции на стомакот е имунолошкиот одговор и работата на имунолошкиот систем. Пореметената работа на овие органи може да го загрози имунитетот, а сето тоа може се одрази и на изгледот на кожата, па се појавуваат егзема, розацеа, псоријаза и акни. Функционирањето на дигестивниот систем, исто така, влијае на расположението, бидејќи влијае на производството на хормони, особено допамин и серотонин, кои се одговорни за доброто расположение. Ако вашиот имунолошки систем се бори со нарушена цревна флора, немојте да бидете изненадени ако се чувствувате депресивно.
Покрај влакната, храната која е позната по своите пробиотички ефекти е идеална за справување со проблемите со цревата. Внесете во вашата исхрана кефир, кобуха или некои пробиотици во капсулите. На вашиот тањир нека се најде киноа, кафеав ориз, цели плодови од житарици, овошје, зеленчук, ореви, семе, грав и леќа.

boy teenager European appearance in a red shirt holding his hand over his stomach on a gray background, pain

Преработената храна и храната со шеќер се лоши ако ги имате овие проблеми. Намалете го внесот на вештачки шеќер и алкохол и пронајдете поздрава замена. Бидете физички активни, бидејќи тоа го елиминира стресот. Спијте доволно и дозволете му на вашето тело да се одмори во текот на ноќта, така што утре да можете да се справите со предизвиците на современиот живот и имунолошкиот систем и работата на цревата да се вратат во нормала.
Ве советуваме да имате неколку мали и здрави оброци во текот на денот, а особено во вечерните часови да се воздржите од големи оброци и масна храна, која тешко се вари.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.