КАКО ВО ИНДИЈАНА ЏОНС: Во Полска пронајдено нацистичко богатство вредно стотици милиони евра

Во Полска пронајдено нацистичко богатство вредно стотици милиони евра

Ловците на богатство кои пронајдоа 10 тони нацистичко злато во темелите на палата од 18 век во Полска, велат дека добиле дозвола да откопаат закопан сандак во кој би можело да се наоѓа пленот.

Во Полска пронајдено нацистичко богатство вредно стотици милиони евра

Организацијата наречена фондација Шлезиски мост врши ископувања во селото Минковски, поточно околу старата стаклена градина во паркот на палатата од 14 хектари, пишува Index.hr, повикувајќи се на Daily Mail.

Се верува дека, по наредба на началникот на СС, Хајнрих Химлер, таму било закопано украденото богатство што требало да се искористи за формирање на Четвртиот Рајх.

Во мај оваа година, трагачите открија метален сандак закопан три метри под површината.

Поставувајќи видео на YouTube на 31 мај, Роман Фурманиак од фондацијата Шлезиски мост рече: „Возбудени сме што можеме да ја споделиме со вас веста за потребната дозвола за конечното ископување.

Запомнете го датумот – 1 септември! Голем датум за голем ден! Работите се движат, би сакале да забрзаме колку што можеме!“

Во богатството се наоѓа и таканареченото злато Вронцлав, кое исчезна од полициската управа во истоимениот близок полски град. Се верува дека градите содржат накит и вредни предмети од приватните колекции на богатите Германци кои живееле во областа.

Со цел да го заштитат својот вреден имот од напредувањето на Црвената армија, богатите Германци им ги предале своите богатства на СС.

Локацијата била откриена со тајни документи, дневник на офицер на СС и мапа што ја добиле ловците на богатство од потомци на офицери кои припаѓале на тајна ложа стара повеќе од илјада години.

Овој дневник, кој го води висок офицер на СС, наводно ја открива локацијата на друга палата во истиот регион.

Таму, наводно, на дното на бунарот се скриени 28 тони богатство.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.