Како да ги излечите плускавците на природен начин

Loading...

Неколку корисни билки и совети за лекување и превенција на плускавците.
На секој од нас барем еднаш во животот му се појавил плускавец.. Плускавците настануваат при притисок и триење на кожата иако најчесто се појавуваат на стопалата исто така може да се појават и на други делови од телото кој се често изложени на притисок и триење како дланките.
Сепак доколку се појават најубаво е да не пробувате да го пробиете затоа што ткивото под плускавицата лесно може да се инфицира.
Најдобро е да го оставите на мира или ако е можно ставете завој на него.
Со неоколку практични совети ќе ви помогнеме да ја спречите болката да го забрзате зараснувањето на кожата и да спречите инфекција.
Со билки против плускавците.
Алое Вера


Алое Вера е билка која можете лесно да ја најдете и можете да ја одгледате дома толку е лековита па и тоа се исплати.
Кога ќе откинете делче од растението ќе протече нејзиниот сок .Соберете го и едноставно намачкајте ја плускавицата со сок од алое вера.
За долгорочно користење можете да припремите и улје од алое вера .Скинете неколку листови исечкајте ти ставете ги во стаклено шише . Прелијте ги листовите со маслиново масло . Оставете го да отстои 60 дена а после тоа процедете го. Улјето држете го во темна просторија а можете да го користите и за лечење на изгореници , отворени рани , кожени нафрлувања и плускавци.
Кантарион


Кантарионот е уште една билка која ни е лесно достапна а помага за лечење на плускавци.
Кантарионот е многу ценет как народот еден е од ретките лекови кој имаат антибактериско антивирусно и антимикотично(противгабно) дејство.
Маслото од кантарион е богато со хиперцин ,таниним и флавондим .Маслото од кантарион од дамнина е познато како улје кое се нанесува на сите рани.
Превенција на плускавци.
Плускавците можете да ги спречите ако носите удобни обувки и чисти чарапи.
Плускавците често се појавуваат на влажна кожа па затоа ако често се потите сменувајте ги почесто чорапите .
Ако одите во долга прошетка одберете удобни и испробани обувки.
Ако работите во градината со лопата или мотика носете нараквици за да спречите појава на плускавци.

loading...