Како да ги претворите макароните во вкусни крцкави грицки?

Loading...

Ако сакате да седите пред телевизор и да грицкате разни грицки полни со мрснотии и вештачки засилувачи на вкусот, можеби е време да го пробате овој одличен рецепт што еден корисник го споделил на својот профил на ТикТок.
Како да ги претворите макароните во вкусни крцкави грицки?
Во сварените тестенини додајте маслиново масло, рендан пармезан и зачини, а потоа печете сè во рерна десет минути, на температура од 200 °C.

@bostonfoodgramPASTA CHIPS✨ #fyp #homecook #airfryer #foodontiktok #pastachips #tiktoktailgate #foryou #tiktokrecipes #boston #bostonfood

♬ Do It – Chloe x Halle


Друга варијанта е со пржење на тестенините: турете половина чаша растително или маслиново масло во голема и длабока тава, а кога ќе се загрее, додајте ги сварените тестенини. Пржете додека не добијат златна боја и не станат крцкави, околу четири минути. Послужете со сос од домати, песто сос или сос по ваш избор.

loading...