Како да ги спречите пајаците да ви се населуваат во домот?

Loading...

Иако некои му се радуваат на септември и уживаат во промената на годишните времиња, многумина се згрозени кога ќе се сетат дека ова е времето што ги тера пајаците во нашите домови. За да ги спречите да влезат во вашиот дом постојат неколку растенија што ги држат настрана и ги одбиваат.
Нане
Пајаците не сакаат нане, но не мора да го имате насекаде низ куќата за да имате ефект. Ставете неколку лисја од нане во вода во шише со прскалка и оставете да отстои некое време, а потоа испрскајте ги влезните места од вашиот дом.
Босилок
Босилокот не само што е корисен при готвењето, туку е корисен и за спречување на инсекти, вклучувајќи пајаци, мравки, летни муви и комарци. Едноставно ставете го на кујнскиот прозорец, бидејќи треба да добива директна сончева светлина четири до пет часа дневно, а неговиот мирис ќе ги отфрли сите несакани бубачки.


Рузмарин
Уште една кујнска намирница. Ова растение се одгледува во домот и дворот, а исто така има позитивен ефект во проблемот со пајаците. Тоа е затоа што е помалку отпорен на студ, па затоа е идеално да се чува на топло во домот.
Лаванда
Релаксирачкиот мирис на лаванда може да биде пријатен за луѓето, но за пајаците е неподнослив и одбивен. Може да земете неколку цвеќиња и да ги закачите во и околу домот за да ги спречите да влезат.
Хризантема
Хризантемите содржат пиретрум, состојка која често се користи во природни средства против инсекти. Не го мразат само пајаците, туку и мравки, крлежи, болви, грини, лебарки и други бубачки.
Еукалиптус
Еукалиптусот е уште едно растение кое работи добро кога неговите гранчиња се закачени околу куќата, а многумина го закачуваат во бањи каде мирисот може да се меша со пареа. Ова е исто така растение што можете да го измешате со лешници и вода за да направите свој спреј против инсекти.
Невен
Постои причина зошто невенот со генерации се става покрај зеленчукот. Ова растение одбива бројни штетници, вклучувајќи пајаци и полжави, па затоа е корисно и во затворени простории и на отворено.

loading...
Loading...