Како да живеете долг и среќен живот?

Животот не доаѓа со упатства и инструкции и нема точно проверени методи кои загарантирано ќе ви го продолжат животниот век. Но, постојат одредени совети кои се резултати од многу истражувања, и кои би ни помогнале да си го подобриме животот во некои аспекти.

Како да живеете долг и среќен живот?

Храна и пијалаци
Алкохол – Не откажувајте се од алкохолот, напијте се по некоја чашка. Оние кои пијат умерено имаат помал ризик од заболување отколку оние кои не пијат воопшто. Алкохолот има и благодетни дејства. Не заборавајте дека сè е добро во умерени количини, многу подобро отколку целосна апстиненција.

Ризикот за смртност кај оние кои умерено пијат алкохол изнесува 45%, додека пак кај оние кои не пијат воопшто е 51%.

Кафе – Редовно пијте кафе. Многу истражувања покажале дека кафето може да ги заштити жените од многу болести.

Кај жените кои пијат 2-3 шолји кафе на ден, ризикот за заболување од срцева болест е намален за 25%.

Чоколадо – Мислевте дека клучот до подобро здравје е откажувањето од слатките задоволства?

Оние кои умерено јадат чоколадо, живеат подолго од оние кои го јадат премногу често, но и од оние кои не јадат воопшто или консумираат премногу ретко.

Лук – Не откажувајте се од лукот, има многу здравствени придобивки.

Го намалува крвниот притисок, ја подобрува циркулацијата, го зајакнува имунолошкиот систем, помага да се регулира нивото на шеќер во крвта… тоа се супермоќите на лукот.

Важните и големи нешта во животот
Сакајте ја вашата мајка – Оние кои се блиски со своите мајки, имаат значително помал ризик од болести.

Истражувањата покажале дека дури 91% од луѓето кои не биле блиски со своите мајки, заболеле од некоја сериозна болест во текот на средовечните години од својот живот, додека тоа се случило кај 45% од оние кои имале близок однос со својата мајка.

Почнете да учите подоцна – Колку и да ви звучи неодговорно, школото може да почека. Децата кои се форсирани да започнат со формално образование на многу рана возраст имаат поголем ризик за појава на болест подоцна во животот.

Започнувањето со формално образование пред шестата година е ризичен фактор за болести.

Одберете го/ја вистинскиот/ата – Многу е важно да имате некого покрај себе, но уште поважно е внимателно да ја изберете таа личност. Со сопругот/ата, ќе донесувате важни одлуки во животот и ќе бидете заедно во среќни, но и во тешки моменти. Одбирањето на вистинската личност за вас е клучно за вашата среќа и благодет во животот.

Долгиот живот е всушност наследен. Со одбирањето сопруг чии баба и дедо се сè уште живи, или живееле долго, голема е можноста и вашите деца да живеат подолго.

Ракувајте се цврсто – Колку цврсто можете да стегнете тупаница? Луѓето со поголеми физички способности живеат подолго.

Во една група каде се спровело истражувањето, оние кои се ракувале со помала јачина имале поголем ризик од смртност.

Живејте во село или во помало населено место – напуштете ја градската џунгла. Според едно истражување, луѓето кои живеат во рурални средини во просек живеат подолго отколку луѓето кои живеат во големите градови.

Просечниот животен век на жителите на Манчестер е 76 години, додека на жителите на Сомерсет е 84 години.

Чувајте домашно милениче – Грижата за домашното милениче го намалува чувството на осаменост и депресија. Исто така, ја поттикнува смеата и ве тера почесто да се движите. Истражувањата покажале дека имањето домашно милениче влијае многу на здравјето на срцето.

Преживувањето срцев удар е за 12% поверојатно кај луѓето кои имаат домашно милениче, отколку кај оние кои немаат.

ТЕКСТОТ ПРОДОЛЖУВА ПОДОЛУ НА СТРАНАТА 2 КАДЕ ШТО ЌЕ НАЈДЕТЕ МНОГУ КОРИСНИ ИНФОРМАЦИИ НА ОВАА ТЕМА 👇👇👇

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.