КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ГЛУПАВИ ЛУЃЕ: Зигмунд Фројд тоа најдобро го објасни во една реченица!

Зигмунд Фројд, најпознатиот психијатар и татко на психоанализата, ни остави генијална мудрост и изреки за сите времиња.

КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ГЛУПАВИ ЛУЃЕ: Зигмунд Фројд тоа најдобро го објасни во една реченица!

Меѓу нив има и лекција која секој треба да ја памети – како да препознавате глупави луѓе!

„Првиот знак на човечката глупост е целосно отсуство на срам“

Легендарниот психијатар многу брзо ја открил човечката глупост, а советува како да ја откриете во една единствена реченица:

– Првиот знак на човечката глупост е целосното отсуство на срам – рекол Фројд. Така, кога ќе се најдете во ситуација кога ќе се засрамите од туѓото однесување или изјава или ќе ве изненадат некои луди постапки – веднаш знаете со кого си имате работа.

Ако не ве ценат, не докажувајте се – само бидете свои!

Не е твој проблем, нивен е. Не ги намалувајте стандардите поради тоа и правете што сакаат, изиграјте го нивниот кловн. Верувај дека ќе те искористат во одреден момент, тоа е во луѓето.

Кога ќе им дадете еден прст – ја земаат целата рака На крајот, поради се, навистина повеќе нема да ве ценат, па се што сте направиле и поминале ќе биде залудно. Ако не сте ценети, не докажувајте се – бидете свои. Не ја намалувајте цената на вашето достоинство за да стекнете доверба, и онака нема да ја добиете.

Ако не ви веруваат – не барајте изговори за нив

Кога не сакаат да веруваат – нема да веруваат. Ќе го искористи за некои лоши намери. Доволно е и покрај се да останете верни на себе и ќе видите како работите сами ќе се променат по некое време. Но, не очекувајте промени преку ноќ. Вистинските луѓе ќе ја откријат вашата вредност порано или подоцна.

Кога ќе најдете такви луѓе, држете ги како капка вода на дланка, а другите игнорирајте ги. Вашите очи нема веднаш да ја забележат вредноста на таквите луѓе, но штом ќе ги препознаете, не дозволувајте ништо да ве одвлекува од нив. Кога ќе станете најдобрата верзија од себе, тогаш ќе се појават луѓе чие присуство ќе стане вистинската внатрешност на заедничкиот живот. Тогаш вашиот заеднички живот ќе стане она што отсекогаш сте го посакувале.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.