Како да се опорават орхидеите кои се сушат?

Пред да почнеме да зборуваме за постапката на пресадување на орхидеи, важно е да се утврди кога е вистинското време за тој чекор.
Орхидеите се најчувствителни додека никнуваат и додека цветаат, па затоа се пресадуваат само кога цветот им се суши.
За почеток, неопходно е да се отсече сувото цветно стебленце, исечено над првиот здрав зглоб.
Потоа што е можно повнимателно извадете го растението од саксијата.
Одвиткајте ги корените и одвојте го целиот стар супстрат што почнал да гние.
Потоа детално проверете ја состојбата на корените, со ножици отстранете ги сите нездрави или кафеави и скапани делови.
Растението потоа треба добро да се измие, под проточна вода или во готов раствор за дезинфекција.
Доколку коренот не се развил премногу, растението може да се врати во истата саксија, но доколку напредувало потребна е поголема саксија.
На крајот, коренот треба да се стави во саксија, а празнините да се пополнат со хранлива земја.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.