Како да ја перете облеката за време на пандемија?

Ако ја перете облеката затоа што сте загрижени дека сте биле изложени на коронавирусот, следете ги овие едноставни совети:
-Не ја тресете облеката во затворен простор за да не го распрснете вирусот низ воздухот.
-Ставете ја облеката во машината за перење.
-Исперете ја облеката на највисока температура што е дозволена за тој тип на ткаенина.
-Испраната облека темелно исушете ја пред да ја спакувате или носите повторно

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.