Како животот ви се менува кон подобро со возраста

Во првите 20, дури и 30 години од својот живот луѓето се развиваат претежно физички и емотивно. Откако ќе стигнат до 30-тите, сепак, со појавата на првите брчки и првите бели коси, тие почнуваат да размислуваат за темата “стареење”.
Има луѓе кои буквално паѓаат во паника поради тоа што најубавите години од нивниот живот исчезнале неповратно. Ова сепак не е точно така. Еве листа со 8 позитивни промени:

1. Ќе почнете да се грижите повеќе за вашето здравје
Многу е веројатно да го замените пушењето, алкохолот и прејадувањето со одење на јога после работа, со возење велосипед во паркот или со планински туризам во текот на викендот. Луѓето по 30-те масовно почнуваат да се грижат за здравјето и надворешниот изглед, и доброволно се откажуваат од нездравата храна и начин на живот. Ноќните забави и ненаспаноста исто така остануваат во минатото.

2. Ќе започнете повеќе да ги пратите вашите финансии
Откако еден човек ќе заврши факултет и ќе почне да ги заработува сам парите, тој станува повеќе внимателен и кон планирањето на буџетот. Работите стануваат уште построги, кога овој човек ќе создаде семејство и неговите пари веќе не се само за лична употреба. Ќе почне да дава пари за попаметни работи како образованието на децата или за семејни одмори.

3. Веќе сте ја пронашле “вистинската личност“
Откако во 20-тите години сте се труделе долго и сконцентрирано во тоа да најдете вистински партнер за сериозна вреска, многу е веројатно на 30 + веќе да сте го сретнале. Веќе сигурно сте создале и семејство со него. Односно, животот ви тече во вистинската насока – на брановите на семејната идила.

4. Ќе почнете да го цените повеќе слободното време
Тинејџерите и луѓето во 20-тите воопшто не го ценат слободното време, и дури често го преспиваат и трошат. Со староста сепак, човек станува зафатен  поради работата и семејните обврски, и почнува да се радува искрено на секој слободен миг кој го има. На 30 и 40 + тој не би го поминал тоа слободно време во шлаење по продавниците, туку го инвестира во своите хобија или го посветува на своите најблиски.

5. Ќе го засакате готвењето… и дури домашната работа
Факт е дека повеќето жени мразат домашна работа пред да формираат семејство, но потоа таа почнува да станува дел од нивниот секојдневен живот и постепено по неколку години, тие чувствуваат дека минутите поминати во кујната всушност им пружаат задоволство. Истото важи и за некои мажи, кај кои се развила љубов кон хортикултурата, на пример. Како што гледате, никогаш не е доцна да си најдете ново хоби.

6. Ќе бидете спокоен
Покрај бурниот распоред кој човекот го има во 30-тите и 40-тите години, тој чувствува дека некако постепено станува мирен и толерантетн човек. Сега веќе сочувствува со проблемите на луѓето, па од 20-тите негови години нема ни трага. Сега едноставно тој се надева дека неговиот живот ќе тече мазно, без драми и несреќи.

7. Ќе бидете помудри
Повеќето одговорности во животот на еден човек, всушност го прават посилен и помудар. По одредена возраст тој веќе сфатол дека секое негово решение и секој негов избор си има и свои последици. Тоа се работи кои тешко се реализираат на 20 години.

8. Ќе почнете да се радувате на малите нешта
Во 20-тите години човек запоставува многу убави детали од својот живот, бидејќи во тежината на духот му се “големите“ работи. Жените, на пример се радуваат најмногу на најспектакуларните гестови и ретко ги оценуваат малите, но убави акти на добрината од страна на нивните блиски.

 

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.