Како изгледа најскапата куќа во Дубаи: Толку злато и мермер никој не видел, спалната соба е 360 квадрати, 700.000 златни листови го красат имотот

Најскапата куќа во Дубаи може да се купи за 188,7 милиони евра, неодамна објави Sotheby’s International Realty во Обединетите Арапски Емирати. Во градот веќе познат по своето богатство, луксуз и гламурозен начин на живот, вилата во стилот на Шато де Версај го претставува врвот на пазарот на недвижности во регионот.– Многу сме возбудени што ќе ја претставиме оваа вила на пазарот. Тоа е доказ за напредниот и иновативен пристап кон дизајнот на недвижнини што се шири низ Дубаи, рече Џорџ Азар, извршен директор на Sotheby’s International Realty во ОАЕ, пренесува Miss7.
Куќата, наречена Мермерна палата, била дизајнирана да ги имитира имотите изградени низ Париз за време на периодот на Бел Епок. Во склад со ерата, неокласичната фасада зрачи со величественост и софистицираност, иако е вкусно воздржана во својата презентација. Ентериерите, пак, маѓепсуваат со раскошни украси, со позлатени статуи меѓу другите луксузни детали.– Секој аспект од овој проект ја одразува извонредната посветеност на време, енергија и посветеност на вклучениот тим. На пример, седумдесет вешти занаетчии посветија повеќе од девет месеци за прецизно нанесување на 700.000 златни листови што го украсија имотот. Големиот дизајн на палатата е кулминација на дванаесет години ригорозни истражувања и анализи на кралските палати и резиденции, кои вклучуваа чести патувања во Европа. Таквото прецизно внимание на деталите е очигледно низ целиот имот и е доказ за непоколебливата посветеност на сите вклучени во правењето на овој проект изненадувачки успех, рече Азар.
Распространета на повеќе од 6.500 квадратни метри земјиште (со дополнителни 5.574 квадратни метри изграден простор), оваа вила е една од најголемите во ексклузивната населба Емирати Хилс во Дубаи. Официјалната трпезарија на првиот кат делува како централен дел на имотот и има експанзивна инсталација на корални гребени и кристална трпезариска маса. Други уникатни карактеристики на домот вклучуваат 160 мермерни столбови, две рачно врежани стаклени куполи, езерце со риби, затворен базен, парна соба, сауна, џакузи од 24-каратно злато, теретана од 200 квадратни метри и Гаража со 16 автомобили.Во моментов, куќата вклучува главна спална соба од 360 квадратни метри, како и мини-главна спална соба и три спални за гости. Дополнително, заинтересираните купувачи имаат можност да додадат уште до осум соби. Имотот гледа на теренот за голф и нуди поглед на Бурџ Калифа.
Имотот има и аквариум од корален гребен и две куполи кои се издигнуваат на повеќе од 14 метри од приземјето и содржат поединечни стаклени парчиња рачно издлабени од 17 француски уметници, како и 20.000 парчиња текстура стакло. Фасадата на вилата е изработена од рачно доработена мермерна обвивка увезена од целиот свет.

Пронајдете не на следниве мрежи: