Како на пазар да препознаете дали доматите се органски или со хемикалии?

Претходно се сметаше дека еден од критериумите за избор на „органски“ зеленчук и овошје е обликот на овошјето. На пример, ако сите домати се со иста големина и боја, најверојатно се „прскани“.
Постои еден многу едноставен трик за да откриете дали се обидуваат да ве измамат.
Со раката лесно притиснете го доматот. Ако остане цврст и покрај притисокот, и ако сите во гајбата се такви – во тој случај со стопроцентна сигурност се користени хемикалии при одгледувањето. Вистинскиот „домашен“ домат малку ќе омекне кога ќе го притиснете.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.