Како сами да го решите дефектот на одводот и да заштедите пари?

Во такви ситуации обично се решаваме веднаш да повикаме водоинсталатер. Но, постојат начини да избегнете ненадејни трошоци доколку знаете како да спречите потенцијална катастрофа во бањата.
Ова се совети кои мајсторите ги чуваат за себе, а кои ќе ви помогнат да заштедите многу пари.
1.Сами заменете го одводното црево на машината за перење
Не мора да повикате водоводџија за да го замените одводното црево на машината за перење, бидејќи тоа е прилично лесно и можете сами да го замените. Новото црево е прилично евтино и можете да го купите во која било продавница за домаќинство. На интернет можете да најдете многу прирачници за различни типови на машини за перење, кои објаснуваат како да го замените ова црево.
2.Не истурајте масло и маснотии во одводот
Маслото и маснотиите не се раствораат во вода, се акумулираат во цревата и се таложат, што на крајот доведува до затнување. Маслото и маснотиите можат да го оштетат не само вашиот канализациски систем, туку и канализациските системи на целата ваша зграда.
Значи, кој е идеалниот начин за отстранување на маснотиите и маслата? Истурете го маслото во кеса, а потоа фрлете го во корпа за отпадоци или контејнер.
3.Внимавајте со топчињата за капење
Сите сакаме да уживаме во добра бања, но овие топчиња од пена не се секогаш безбедни за цевките. Тие можат да содржат масло и соли нерастворливи во вода и може да ги затнат вашите цевки. Исто така, топчињата за капење може да содржат ливчиња и други работи кои не треба да стигнат до одводот.
4.Не истурајте врела вода низ пластични цевки
Водата што врие може да ги омекне пластичните цевки или дури да ги стопи. Ако го направите ова само еднаш, нема да ги оштетите цевките. Но, ако истурате вода што врие во одводот повеќе од двапати неделно, подгответе се дека цевките ќе откажат. Дури и ако вашите цевки се направени од метал, нивните зглобови можат да бидат направени од пластика или гума, што доведува до истиот проблем.
Почекајте водата во тенџерето да се излади, па истурете ја во одводот.
5.Отпуштете го одводот со пластична фолија
Пластичната фолија е одлична алтернатива кога треба да го отпуштите тоалетот. Покријте го горниот дел од веце школката со пластична фолија, притиснете го копчето за плакнење од кое ќе се подигне завојот и на крајот создадете вакуум со притискање на фолијата. Ова ќе создаде притисок во внатрешноста на тоалетната школка, што треба да го отпушти одводот.
6.Загрејте ја кадата пред употреба
Не ја тестирајте издржливоста на кадата со брзо менување на температурата. Ако сакате да се бањате, прво полијте малку вода и загрејте ги ѕидовите на кадата. Потоа можете да додадете уште топла вода. Така, емајлот на вашата када ќе остане нов подолго време и нема да пожолтува или пука.
7.Исчистете ја машината за перење
За да може вашата машина за перење да трае подолго, започнете циклус на чисто перење на секои 3 месеци. Овој циклус треба да го започнете кога машината е празна. Изберете мод за топла вода, додадете малку сода бикарбона, бел оцет или лимонска киселина и започнете со притискање на копчето.
На овој начин ќе ја исчистите машината за перење од бигор, бактерии и други нечистотии.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.