КАКО УКРАИНЦИТЕ УНИШТИЈА ГРУПА КАДИРОВЦИ: ТикТок им дојде до главата! НЕ МОЖЕЛЕ ДА СЕ ОДОЛЕАТ И НЕ НАПРАВАТ СЕЛФИ

Украинскиот портал Укринформ објави дека има информации дека украинската армија уништила група војници, КАДИРОВИТИ, како што колоквијално се нарекуваат луѓето на чеченскиот лидер лојален на Москва, Рамзан Кадиров.

КАКО УКРАИНЦИТЕ УНИШТИЈА ГРУПА КАДИРОВЦИ: ТикТок им дојде до главата! НЕ МОЖЕЛЕ ДА СЕ ОДОЛЕАТ И НЕ НАПРАВАТ СЕЛФИ

Во претходните извештаи се пишуваше за нивното пристигнување во Керсон. Како што пишува дописникот на Укринформ, повикувајќи се на изјавата на Сергиј Клан, поранешен локален функционер во областа Керсон, наводно 40 војници биле убиени, а околу 60 ранети во нападот на украинската војска врз нивната база на источната страна на Днепар.

„Не можеа да се воздржат од правење селфи и објавување на социјалните мрежи. Благодарение на TikTok ја откривме нивната локација. Требаше само да ја нападнеме целта“, ја цитира изјавата на Хлан Укринформ.

Во интервју за телевизијата „Фридом“, Хлан изјавил дека борците се преселиле на источната страна на Днепар, се населиле во зграда, а потоа не одолеале да бидат фотографирани, пренесува порталот.

Оваа информација се уште не е потврдена од други извори.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.