КАМЕРА СНИМИ: Ова е моментот кога ДРОНОТ на украинската морнарица удри во пристаниште во Новоросијск!

Безбедносните камери во пристаништето Новоросијск го снимија моментот кога беспилотно летало на украинската морнарица изврши напад на нафтената лепенка, со што секој руски демант и последователен молк паѓаа во вода.

Нападот навистина се случи, како што може да се види на камерите кога дронот не бил уништен, туку кога најверојатно се удрил во пристаништето.

КАМЕРА СНИМИ: Ова е моментот кога ДРОНОТ на украинската морнарица удри во пристаниште во Новоросијск!

Засега нема информации колкава е материјалната штета на пристанишната инфраструктура.

Според посериозни руски аналитичари, кои беа нападнати од руските воени власти поради протекување информации, велат дека украинскиот обид за напад со поморски беспилотни летала се случил на 17 ноември во 4 часот наутро и го нападнал пристаништето Шешарис и нафтениот терминал во Новоросијск.

Првите информации велеа дека нападот бил извршен ноќта меѓу 17 и 18 ноември, но тоа не е точно.

Пристанишната инфраструктура на комплексот Шешарис вообичаено се користи за товарење нафта од наоѓалишта во Русија, Казахстан и Азербејџан пред да биде испорачана во странство.

Доколку објектот беше оневозможен, можеше да предизвика значителни нарушувања во снабдувањето со гориво според различни договори.

И овој факт активно би СЕ искористил за да ја дискредитира Русија како доверлив снабдувач. Ударот на транзитниот центар на брегот на Краснодарската територија е исто така показател дека украинските формации ја прошируваат географијата на своите можности.

Она што е интересно е дека нападот најверојатно дошол како резултат на одмазда за нападот на украинската енергетска инфраструктура.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.