Канаѓанец заработи над 42 милиони евра на божиќниот џекпот

Жител на Канада заработи 66 милиони канадски долари (42,6 милиони евра), откако го освои божиќниот џекпот на канадската национална лотарија „Лото Макс“, што претставува досега најголема заработка на игрите на среќа во земјата.
Добитните броеви беа 7, 21, 23, 31, 34 и 45,со дополнителен број 37.
Компанијата организатор на лотаријата О-Ел-Џи информира дека добитното ливче било уплатено во провинцијата Онтарио.


Покрај џекпотот, на синоќешното извлекување биле поделени и 20 од 48-те утешни награди. чија вкупна вредност изнесува еден милион канадски долари (646.800 евра).
Досега најголемиот џекпот во историјата на игри на среќа во Канада, во износ од 64 милиони кандски долари (41,4 милиони евра), беше исплатен во октомври 2015 година на лотото „6 од 49“.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.